OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Tą ostatnią niedzielą przed Wielkim Postem rozpoczynamy w Kościele w Polsce 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Nadużywanie alkoholu, podyktowane często nieradzeniem sobie ze stresem, samotnością lub wewnętrzną pustką, spotyka się w naszym społeczeństwie z przyzwoleniem, choć działanie tego „leku znieczulającego” jest krótkotrwałe i dodatkowo niszczące, zwłaszcza rodziny. Zachęcam do przemyślenia swojego stosunku do tego „pocieszyciela”, do abstynencji w formie przyrzeczenia złożonego Bogu,  do podjęcia walki o wewnętrzną niepodległość i do modlitwy za tych, którzy są uwięzieni w nałogu pijaństwa i alkoholizmu.
  2. Środą Popielcową wejdziemy w czas paschalny, składający się z 40 dni wielkopostnej pokuty, a po Świętym Triduum Paschalnym z 50 dni wielkanocnego świętowania. Msze święte z obrzędem posypania głów popiołem o godz. 10:00 i 18:00. Katolików w Popielec obowiązuje tzw. post ścisły, tzn. od 14 r. życia do końca życia wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, zaś od 18 do 60 r. życia post ilościowy – można zjeść jeden posiłek do syta i ewentualnie dwa lekkie.
  3. Zachęcam do wpisania sobie do kalendarza tygodnia od najbliższego piątku nabożeństw Drogi krzyżowej o godz. 17:30 – zwłaszcza dzieci i młodzież przygotowującą się do I Komunii św. i bierzmowania, a także niedzielnych Gorzkich żali o godz. 17:15. We wszystkie niedziele Wielkiego Postu po Mszach św. będą zbierane ofiary do puszek na kwiaty do Bożego Grobu.
  4. W tygodniu warto odkryć Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy o godz. 17:45, w czwartki godzinną adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy, a codziennie od wtorku do soboty skarb Mszy świętych. Okazja do spowiedzi św. codziennie pół godziny przed Mszą św.
  5. Spotkania dla rodziców i dzieci, które w tym roku chcą przystąpić do I Komunii św., będą odbywać się od przyszłej niedzieli w ramach Mszy św. o godz. 18:00 – to najmniej uczęszczana Msza św. niedzielna. Po tejże Mszy św. za tydzień krótkie spotkanie informacyjne.
  6. Kończymy zapisy do przyszłorocznego sakramentu bierzmowania dla młodzieży z klas VIII, I klasy szkół średnich, zawodowych oraz starszych. To ostatni moment na złożenie stosownej deklaracji. Niebawem zostaną podane informacje na temat podziału na grupy i spotkań formacyjnych z animatorami.
  7. W związku ze spadkiem liczby mężczyzn odpowiadających na dar Bożego powołania do kapłaństwa, w perspektywie niedalekiej przyszłości konieczną się staje potrzeba większego zaangażowania w życie parafii osób świeckich poprzez pełnienie funkcji lektora, nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej oraz animatora katechezy parafialnej. Informacje na temat kursu obejmującego trzy spotkania weekendowe w roku są podane na stronie internetowej: www.diecezjakoszalin.pl/diecezjalne-studium-formacyjne-dla-swieckich>. Zgłoszenia u mnie do II Niedzieli Wielkiego Postu.
  8. W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” m. in. artykuł na temat tego, jak dobrze rozpocząć Wielki Post oraz o niezwykłym miejscu we Francji, w którym nawraca się tamtejsza młodzież. Zachęcam do lektury.
  9. Na stoliku przy wyjściu z kościoła oraz na tablicy ogłoszeń znajduje się lista z grafikiem Mszy św. gregoriańskich sprawowanych za śp. ks. Włodzimierza Milewskiego w kościele pw. św. Ignacego z Loyoli w Koszalinie. W naszym kościele 10 Mszy św. za śp. ks. Włodzimierza zamówionych przez parafian ze Stoisławia zostanie odprawionych: w Środę Popielcową o godz. 10:00 i 18:00; 3.03. (śr., 18:00); 5.03. (pt., 18:00); 6.03. (sob., 9:00); 14.03. (niedz., 8:30); 21.03. (niedz., 8:30); 6.04. (wt., 18:00); 5.05. (śr., 18:00) i 4.06. (pt., 18:00).
  10. Wszystkim Parafianom, zwłaszcza Jubilatom i Solenizantom rozpoczętego tygodnia, przez wstawiennictwo św. Antoniego życzę odnalezienia w życiu tego, co warto odnaleźć.

ks. Jarosław Kodzia, proboszcz